sâmbătă, 29 martie 2014

ORA PĂMÂNTULUI

      România participă, aztăzi, în intervalul orar 20,30-21,30, la evenimentul mondial 'Ora Pământului' ('Earth Hour'), când, timp de oră, va stinge lumina în clădirile publice, și nu numai.
      Organizația WWF-România a demarat Competiția pentru Capitala Earth Hour, în cadrul căreia un număr de 13 orașe și-au anunțat participarea: Adjud, Baia Mare, Bistrița, Botoșani, Brăila, București, Craiova, Panciu, Râmnicu Vâlcea, Salonta, Satu Mare, Sighișoara și Tulcea.
       Programată pentru data de 29 martie 2014, în intervalul orar 20,30 — 21,30, 'Earth Hour' este cea mai mare manifestare voluntară de mediu din istorie, în cadrul căreia toate luminile din orașele lumii sunt stinse simbolic.
      Evenimentul 'Ora Pământului' se sărbătorește în România din anul 2009, iar la nivel internațional din anul 2007, când WWF Australia a organizat prima ediție orașul Sydney.

Sursa Realitatea.net