ZIUA PAMANTULUI a fost proclamată pentru prima data in anul 1970 de senatorul american Gaylord Nelson, cu scopul de a trezi interesul clasei politice americane faţă de mediul inconjurator. În prezent, peste 500 de milioane de oameni din toată lumea sărbătoresc ZIUA PAMANTULUI.
ZIUA PAMANTULUI are ca scop, să atragă atenţia asupra popularizarii problemelor de mediu, asupra efectelor poluării si a degradării mediului înconjurător.
Puteti viziona documentarul "HOPE'', dedicat evoluţiei şi frumuseţii Pământului:
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu