duminică, 6 aprilie 2014

ZIUA MONDIALĂ A SĂNĂTĂȚII

In ziua de 7 aprilie se celebrează : ZIUA  MONDIALĂ A SĂNĂTĂȚII

Sloganul de anul acesta  este :       

                    „Entități mici, pericol mare!”

       Ziua Mondială a Sănătății se celebrează în fiecare an în data de 7 aprilie, pentru a marca întemeierea Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) în anul 1948 și reprezintă o oportunitate pentru locuitorii din orice comunitate să se implice în activități care pot duce la o stare de sănătate mai bună.

      În acest an, tema campaniei este reprezentată de bolile transmise prin vectori, respectiv țânțari, muște, gândaci, capușe, melcii de apa dulce.
      Scopul acestei campanii este de a sensibiliza populația, profesioniștii din domeniul sanatății si autoritațile publice în privința amenințării pe care o reprezintă vectorii si bolile transmise prin aceștia și stimularea familiilor si comunităților pentru a acționa și a se proteja.




Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu