În această zi se marchează Ziua Mondială a Diabetului inițiativă globală lansată în 1991 de Federația Internațională de Diabet, ca răspuns la creșterea alarmantă a incidenței acestei boli la nivel mondial, pentru a crește gradul de conștientizare cu privire la această boală cronică, prevenirea, diagnosticarea și gestionarea ei. Această zi oferă o oportunitate de a informa publicul despre cauzele, simptomele și impactul diabetului, precum și despre importanța acțiunilor colective și individuale în lupta împotriva acesteia.
Pentru anul 2025, activitățile de celebrare pe plan mondial se desfășoară sub sloganul „Diabetul zaharat și bunăstarea la locul de muncă”, subliniind importanța unui mediu profesional sănătos, fără discriminare, pentru persoanele care trăiesc cu această afecțiune – un aspect esențial în viața acestora, întrucât o mare parte din timpul zilnic este petrecut la serviciu.
Diabetul este o boală cronică netransmisibilă care apare atunci când pancreasul nu mai poate produce insulina , sau atunci când organismul nu mai poate utiliza insulina cum trebuie. Insulina este un hormon produs de pancreas, care acționează ca o cheie care permite glucozei din alimentele ingerate să treacă din circulația sanguină în celulele corpului pentru a produce energie .În sânge, toți carbohidrații din alimente sunt transformați în glucoză.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu