SAPTAMANA EUROPEANA A MOBILITATII
Scopul Campaniei este de promovare a formelor alternative de transport ecologic și de a sublinia faptul că mobilitatea sporeşte în mod clar calitatea vieţii în oraşe, ajutând la reducerea poluării aerului, poluării fonice, a accidentelor şi la reducerea numărului persoanelor obeze. Renunţând pentru o săptămână sau numai pentru o zi la maşina personală, aducem beneficii imense, atât mediului, cât şi sănătăţii noastre.
Deci, scopul general al campaniei, care are loc între 16 şi 22 septembrie în fiecare an, încurajează autoritățile locale europene să introducă şi să promoveze măsuri de transport sustenabile şi să invite cetățenii să încerce alternative la mersul cu maşina.
Săptămâna culminează cu evenimentul “În oraş fără maşină!” prin care oraşele participante stabilesc una sau mai multe zone exclusiv pentru pietoni, ciclişti şi transportul în comun pentru o zi întreagă.
În anul 2016, se pune accentul pe
„Mobilitatea inteligentă şi durabilă – o investiţie pentru Europa”.
Comisia Europeană a stabilit două obiective majore în vederea adoptării mobilităţii
urbane durabile şi anume: eliminarea treptată a autoturismelor care folosesc carburanţi
tradiţionali din oraşe până în anul 2050 şi, trecerea la o logistică urbană cu zero emisii în marile
oraşe până în anul 2030.
Exemple de măsuri ce se pot lua în vederea realizării unui transport durabil sunt:
utilizarea transportului public, utilizarea bicicletei, mersul pe jos, utilizarea în comun a maşinii,
utilizarea responsabilă a autoturismelor.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu