ZIUA MONDIALA FARA MASINI-22 SEPTEMBRIE
Evenimentul promovează folosirea mijloacelor de transport în comun, bicicleta sau alte forme de deplasare ecologice, în locul maşinii personale, cu scopul de a reduce poluarea urbană.
Este o iniţiativă lansată de Uniunea Europeană în 1999, a fost preluată de peste 40 de ţări pe mapamond. Statisticile efectuate arată că gazele de eşapament sunt principala sursă de poluare a marilor oraşe, care afectează dramatic sănătatea oamenilor şi contribuie semnificativ la încălzirea globală.
În perioada curentă, în Europa transportul deţine o cotă de aproximativ 30% din totalul emisiilor de CO2 şi 60% din consumul de combustibil petrolier. Dioxidul de carbon se înscrie în rândul gazelor cu efect de seră - principalele responsabile pentru încălzirea globală, iar cantitatea de CO2 rezultată din transport creşte alarmant de la an la an. În intervalul 1990 - 2007 creşterea a fost de 30% la nivel european şi de 67% în România.
Se urmăreşte reducerea emisiilor de CO2, iar pentru această se doreste folosirea cu precădere a mijloacelor de transport în comun şi renunţarea la maşinile cu consum mare, precum celor din categoria SUV, în favoarea celor de capacitate mică, mult mai potrivite pentru traficul urban.
Odată cu scăderea emisiilor de CO2, aceste modificări de comportament în rândul populaţiei vor contribui simţitor la relaxarea traficului în oraşe, iar oamenii vor economisi timp şi bani.


Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu